Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości?

Zarówno rynek wtórny, jak i pierwotny rządzą się swoimi prawami. Dotyczy to głównie mieszkań, gdzie często podany stan techniczny i prawny mija się z rzeczywistością. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości? Dlaczego pomoc inżyniera może być niezbędna?


czytaj dalej

Co oznaczają rosnące stopy procentowe dla rynku nieruchomości?

Po stanie epidemii spowodowanym Koronawirusem SARS-CoV-2 wprowadzonym w Polsce i naświecie w 2020 roku ze względu na rosnącą liczbę zarażeń SARS-CoV-2, Rada Polityki Pieniężnej, aby uniknąć spowolnienia gospodarczego, rekordowo obniżyła stopy procentowe. Efektem takiej sytuacji był wzmożony popyt na zaciąganie kredytów. Przez wzmożony popyt na kredyty zwiększyła się konsumcja i obecnie mamy do czynienia z najwyższą od 24 lat inflacją w naszym kraju. Sytuacji nie sprzyja oczywiście wojna w Ukrainie, która dodatkowo wstrząsnęła sytuacją ekonomiczną nie tylko w Polsce czy Europie, ale i na całym świecie. Żeby zapewnić polskiej walucie stabilność i zahamować wzrost cen, Rada Polityki Pieniężnej od 6 października 2021 sukcesywnie podnosi stopy procentowe o kolejne punkty. Co to oznacza dla rynku nieruchomości?


czytaj dalej

Czym jest home staging?

Kupując dom lub mieszkanie zwracamy oczywiście uwagę przede wszystkim na lokalizację czy cenę nieruchomości. Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom, że lokal, na który koniec końców się zdecydujemy, musi mieć w sobie to “coś”. Coś, co sprawi, że poczujemy, że jest to idealne miejsce dla nas i naszych najbliższych. Jeśli chcesz szybko i za adekwatną sumę sprzedać swój dom lub mieszkanie, warto jednak nieco pomóc szczęściu i zdecydować się na home staging.


czytaj dalej

Wpływ inflacji na rynek nieruchomości

W dobie wzrostu inflacji, rosną ceny praktycznie wszystkiego. Nie inaczej jest z rynkiem nieruchomości. Zapewne osoby przeglądające oferty najmu czy zakupu mieszkania widzą, jak drogie oferty umieszczane są w internecie. Przeciętnie za mieszkanie dwupokojowe przedział cenowy waha się między 300 tys. zł a 500 tys. zł. Jak inflacja wpływa na rynek nieruchomości? O tym można się dowiedzieć przygotowany przez nas artykuł. Zapraszamy do lektury.


czytaj dalej

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Myślisz o kredycie mieszkaniowym? Jednym z warunków na jego uzyskanie jest posiadanie tzw. zdolności kredytowej. Dlaczego jest to takie ważne? Banki chcą mieć tym samym pewność, że ich klient będzie regularnie spłacał raty wziętej pożyczki. Instytucje te zarabiają w końcu z prowizji i odsetek. Między mity można włożyć pogląd, jakoby banku nie interesowało, że ich klient nie posiada zdolności kredytowej, bo przecież może przejąć nieruchomość, w momencie, kiedy raty nie będą spłacane. W jaki jednak sposób można uzyskać zdolność kredytową? Tę kwestię wyjaśniam w przygotowanym artykule.


czytaj dalej

Dlaczego warto zatrudnić pośrednika nieruchomości – wartość jaką wnosi do transakcji

Jesteś właścicielem domu, mieszkania czy jeszcze innego lokalu bądź obiektu? Decydujesz się na jego sprzedaż, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? W takim razie z pomocą przychodzi pośrednik nieruchomości. Jest to osoba doskonale zorientowana na rynku obrotu nieruchomościami, skutecznie więc może pomóc w wielu trudnych aspektach dotyczących sprzedaży bądź najmu. Jakie jednak konkretnie wartości może wnieść do procesu zakupu/sprzedaży agent? Odpowiedź na to pytanie, opracowaliśmy w tym artykule.


czytaj dalej

Czy koszty kredytu to najważniejsze kryterium dla kredytobiorcy?

Bez względu na to czy bierzesz kredyt gotówkowy, czy może hipoteczny z całą pewnością zwrócisz uwagę na koszty, jakie się z nim wiążą. Co z kolei wlicza się do kosztów kredytu? Między innymi odsetki, opłaty związane z jego udzieleniem (np. wynajęcie rzeczoznawcy, który oszacuje wycenę nieruchomości) czy opłaty dodatkowych ubezpieczeń. To jednak nie wszystko, ponieważ na koszt samego kredytu wpływa także opłata jego przewalutowania, przedterminowej spłaty oraz inne dodatkowe aneksy. Czy jednak koszt kredytu to najważniejsze kryterium dla kredytobiorcy?


czytaj dalej

Kto płaci pośrednikowi kredytowemu?

W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem klientów cieszą się usługi świadczone przez pośredników kredytowych. Ich zadaniem jest przede wszystkim zbadanie potrzeb osoby ubiegającej się o kredyt, a także jej możliwości finansowych. Ponadto informacje, takie jak rodzaj kredytu oraz jego cel pomogą dopasować najkorzystniejszą ofertę dla potrzeb każdego z klientów.


czytaj dalej

Czym się różni doradca kredytowy od pośrednika kredytowego?

Ostatnimi laty sporym zainteresowaniem konsumentów cieszą się różnego rodzaju usługi finansowe. Zaliczają się do nich przede wszystkim doradztwo oraz pośrednictwo kredytowe. Mimo, iż pełnią bardzo podobną rolę, to jednak zakres pracy osób wykonujących te działalności jest nieco inny.


czytaj dalej

Kupno mieszkania z rynku wtórnego - co należy sprawdzić?

Przed zakupem swojego mieszkania z rynku wtórnego, warto przemyśleć oraz sprawdzić wszystkie najważniejsze kwestie, które mogą mieć wpływ na naszą decyzję oraz powodować ewentualne problemy w przyszłości. Są to zarówno kwestie związane z jego stanem technicznym, jak i formalnościami, które mogą sprawiać kłopoty przy zakupie nieruchomości.


czytaj dalej

Ceny mieszkań w dobie koronawirusa - jaka obniżka nas czeka?

Tegoroczna pandemia zmieniła wiele w naszym życiu i w gospodarce, co odbiło się również na rynku nieruchomości. Niepewność zawodowa czy większe trudności z uzyskaniem kredytu sprawiły, że popyt na mieszkania spadł, szczególnie na zakup nowych lokali, co spowodowało, że wielu deweloperów musiało zdecydować się na obniżki. Jak dużego spadku cen można się spodziewać w najbliższym czasie?

 


czytaj dalej

Księga wieczysta - jak czytać i co warto wiedzieć?

Niezwykle istotnym dokumentem, przede wszystkim dla osób pragnących zakupić nieruchomość, jest księga wieczysta. To zbiór kluczowych informacji, które pozwalają poznać jej pełny i prawdziwy status prawny, dotyczący także wszelkich ograniczeń i zobowiązań, szczególnie ewentualnie ciążącej na niej hipoteki. Dzięki temu inwestor może uchronić się przed zakupieniem nieruchomości, która okaże się jedynie źródłem problemów.

 


czytaj dalej

Co to są nieruchomości i jakie są ich rodzaje?

Bardzo często używamy tego słowa, jednak nie zawsze znamy jego dokładne wyjaśnienie oraz podział występujący w polskich przepisach prawnych. W tym tekście w prosty sposób wyjaśnimy Ci, czym dokładnie jest nieruchomość, a także jakie wyróżniamy jej podstawowe typy.


czytaj dalej

NIE DAM SIĘ KORONA WIRUSOWI

W dobie pandemii Korona wirusa sporo osób zadaje sobie pytanie: co dalej? Jak żyć i zarabiać, czy da się prowadzić biznes? i wiele innych. W Tym miejscu chętnie opowiem co o tym myślę. Jestem pewny że wam się spodoba.


czytaj dalej

Chcesz sprzedać swoja nieruchomość? Napisz do nas!

Wszystkie prawa zastrzeżone 2023 dla Eltegro.pl
Projekt i wykonanie Desineo.pl