Wpływ inflacji na rynek nieruchomości

W dobie wzrostu inflacji, rosną ceny praktycznie wszystkiego. Nie inaczej jest z rynkiem nieruchomości. Zapewne osoby przeglądające oferty najmu czy zakupu mieszkania widzą, jak drogie oferty umieszczane są w internecie. Przeciętnie za mieszkanie dwupokojowe przedział cenowy waha się między 300 tys. zł a 500 tys. zł. Jak inflacja wpływa na rynek nieruchomości? O tym można się dowiedzieć przygotowany przez nas artykuł. Zapraszamy do lektury.

Wpływ inflacji na rynek nieruchomości

Zacznijmy od podstaw – czym tam właściwie jest inflacja?

Zgodnie ze słownikiem, jest to proces, w wyniku którego wzrasta poziom cen w gospodarce. Ma to swoje skutki w obniżeniu nabywczej siły pieniądza, czyli najprościej mówiąc za tą samą kwotę kupimy mniej. Co może się przyczyniać do wzrostu inflacji? Między innymi:

- zwiększenie podaży pieniądza

- produkcja i dystrybucja przez bank centralny, tzn. dodruk oraz utrzymywanie niskich stóp procentowych.

- zwiększony popyt na dobra

– wynika z ogólnego dobrobytu społeczeństwa (im chętniej produkty są kupowane, tym większa szansa na podniesienie ich cen),

- wzrosty kosztów produkcyjnych, na przykład zakupu materiałów,

- zaplanowanie budżetu państwa w sposób niezrównoważony

- wydatki > wpływy. Wymienione tutaj czynniki to nie wszystko, niemniej stanowią główny rdzeń, jeśli chodzi o listę powodów, jakie przyczynią się do wzrostu inflacji.

Wzrost stop procentowych kredytów w wyniku wzrostu inflacji

Dość naturalnym następstwem wzrostu inflacji jest też wzrost stop procentowych, co obejmuje zarówno wzrost rat kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych. W ostatecznym rozrachunku, im większa stopa procentowa, tym więcej odsetek kredytobiorcy muszą spłacić. Podwyższa to także koszty całego kredytu i odsetek. Taka sytuacia niesie poważniejsze konsekwencje, ponieważ banki muszą dawać atrakcyjniejsze warunki kredytowe (zmniejszyć marżę oraz inne koszty poboczne) klientom aby zachęcić do zaciągania kredytów oraz mogą również zwiększyć wymagania dotyczące zdolności kredytowej ze względu na większe ryzyko banku.

Dlaczego w wyniku inflacji rosną ceny nieruchomości?

Przede wszystkim dlatego, że ceny surowców, potrzebnych do ich budowy, rosną. W przypadku zakupu lokali z rynku wtórnego, głównym czynnikiem rosnących cen nieruchomości, będzie chęć ulokowania swoich oszczędności w bezpieczne inwestcje, a właśnie takimi są w Polsce nieruchomości, według powszechnego przekonania społeczeństwa. W wyniku większej inflacji pojawia się przewaga popytu nad podażą na rynku nieruchomości. Mniej ludzi chce sprzedawać nieruchomości, ponieważ nie widzi alternatyw utrzymania wartości pieniądza w czasie.

Chcesz sprzedać swoja nieruchomość? Napisz do nas!

Wszystkie prawa zastrzeżone 2024 dla Eltegro.pl
Projekt i wykonanie Desineo.pl