Księga wieczysta - jak czytać i co warto wiedzieć?

Niezwykle istotnym dokumentem, przede wszystkim dla osób pragnących zakupić nieruchomość, jest księga wieczysta. To zbiór kluczowych informacji, które pozwalają poznać jej pełny i prawdziwy status prawny, dotyczący także wszelkich ograniczeń i zobowiązań, szczególnie ewentualnie ciążącej na niej hipoteki. Dzięki temu inwestor może uchronić się przed zakupieniem nieruchomości, która okaże się jedynie źródłem problemów.  

Księga wieczysta - jak czytać i co warto wiedzieć?

Najważniejsze informacje o księgach wieczystych

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że dostęp do nich jest obecnie bardzo prosty i powszechny dla każdego. Aktualnie wszystkie wpisy są udostępniane online przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a w celu jej odszukania konieczna jest jedynie znajomość przypisanego numeru. Gdy takiej informacji nie posiadamy, konieczne jest jej uzyskanie we właściwym terytorialnie Starostwie Powiatowym. Można te dane również odszukać za pomocą internetu, choć w tym przypadku będzie się to wiązało z niewielkimi kosztami.

Podział księgi wieczystej

Zasadniczo są one podzielone na 4 główne działy, z czego pierwszy z nich składa się z dwóch części “Oznaczenia nieruchomości”, a także “Spis praw związanych z własnością”, zawierających podstawowe informacje na jej temat. W kolejnym dziale zawarte są dane na temat własności, zaś w trzecim z nich umieszczone są wiadomości dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, w tym wszelkie roszczenia. Wyjątkiem są hipoteki, które opisywane są w ostatnim dziale.

Jak czytać księgę wieczystą?

Ważna jest przede wszystkim znajomość jej budowy i zawartości poszczególnych działów, dzięki czemu w szybki sposób można odszukać najważniejsze informacje. Z punktu widzenia inwestora, kluczowe są szczególnie 2 ostatnie działy księgi wieczystej, które mogą zawierać dane dotyczące prowadzonych postępowań egzekucyjnych, a także ciążącej hipoteki. Dla większości inwestorów są to informacje zniechęcające do kupna, dlatego ważne jest dokładnie zapoznanie się z nimi, a także weryfikacja, czy są one aktualne.

Poza tym, istotne jest również zwrócenie uwagi na Wzmianki, w których zawarte są informacje o złożonych wnioskach dotyczących nowego wpisu. Mogą to być informacje pozytywne, ale też negatywne, chociażby o nowych roszczeniach, dlatego warto w takiej sytuacji uzyskać informacje w sądzie na ich temat.

Chcesz sprzedać swoja nieruchomość? Napisz do nas!

Wszystkie prawa zastrzeżone 2023 dla Eltegro.pl
Projekt i wykonanie Desineo.pl