Czy koszty kredytu to najważniejsze kryterium dla kredytobiorcy?

Bez względu na to czy bierzesz kredyt gotówkowy, czy może hipoteczny z całą pewnością zwrócisz uwagę na koszty, jakie się z nim wiążą. Co z kolei wlicza się do kosztów kredytu? Między innymi odsetki, opłaty związane z jego udzieleniem (np. wynajęcie rzeczoznawcy, który oszacuje wycenę nieruchomości) czy opłaty dodatkowych ubezpieczeń. To jednak nie wszystko, ponieważ na koszt samego kredytu wpływa także opłata jego przewalutowania, przedterminowej spłaty oraz inne dodatkowe aneksy. Czy jednak koszt kredytu to najważniejsze kryterium dla kredytobiorcy?

Czy koszty kredytu to najważniejsze kryterium dla kredytobiorcy?

Czas spłaty kredytu i jego koszty

Pozyskanie dodatkowego finansowania od banku wiąże się najczęściej z zawarciem długoterminowej umowy. Kredyt spłaca się przez określony czas w postaci rat o określonej w umowie wartości. I o ile koszty kredytu stanowią bardzo ważne kryterium, kiedy decydujemy się na pozyskanie tego rodzaju wsparcia finansowego od banku, to jednak inne aspekty również są niezwykle istotne. Do nich należy właśnie czas, w jakim zobowiązujemy się spłacić kredyt. Niektórzy bowiem mogą sobie pozwolić na spłacanie co miesiąc 3000 zł - pozwala to na krótszy okres spłaty kredytu. Inni z kolei wolą płacić 1500 zł raty, co z kolei odpowiednio wydłuża ten czas oraz zwiększa koszty.

Koszty kredytu a zdolność kredytowa

Kryteria zdolności kredytowej potrafią się znacznie różnić w poszczególnych bankach a to znacznie wpływa na to czy w danym banku będziemy mogli wziąć kredyt czy też nie. W sytuacji porównywania ofert kredytów hipotecznych pierwszym krokiem powinno być szczegółowe sprawdzenie zdolności kredytowej. Dopiero po zweryfikowaniu możliwej kwoty kredytu do wzięcia (o ile w ogóle jest możliwość wziąć kredyt w danym banku) powinniśmy rozważać koszty jego oferty.

Współpracując z Oficjalnym Pośrednikiem Kredytu Hipotecznego można określić dokładny rodzaj dochodów gospodarstwa domowego i aplikować do banków z największą szansą pozyskania finansowania.

Dodatkowe korzyści vs koszty kredytu

Porównując oferty bankowe na pozyskanie finansowania na naszą wymarzoną inwestycję trzeba zwrócić uwagę na Ubezpieczenia na życie i na nieruchomość, które często są dołączane przy kredycie hipotecznym.

Ważną rzeczą jest to, iż gdy nie zawrzemy takiego ubezpieczenia to może zwiększyć się oprocentowanie kredytu, dlatego że zwiększa się ryzyko banku. Dodatkowym aspektem jest to, że ubezpieczenie ubezpieczeniu nie jest równe. Warto więc dowiedzieć się za co płacimy i jakie są warunki wypłacenia odszkodowania.

Na ogół nie zastanawiamy się nad złymi sytuacjami w życiu tj. utrata lub zmiana pracy, wypadek czy inne zdarzenia losowe a tego typu zapisy potrafią być w ubezpieczeniach, co może doprowadzić do sytuacji, kiedy ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić odszkodowania.

Ubezpieczenia nieruchomości również mają swoje ograniczone zakresy. Jednym z podstawowych przykładów jest to, że w zwyczajnym ubezpieczeniu nieruchomości nie ma zawartego wyposażenia domu, czyli: mebli, sprzętów kuchennych, pieca czy kaloryferów. Warto zbadać, co obejmuje oferta ubezpieczenia banku i na jakie sytuacje jest się zabezpieczonym.

Kiedy chcemy spłacić kredyt wcześniej niż zakłada umowa

Oczywiście wiele banków nie wyklucza takiej możliwości, niemniej szybsza spłata kredytu może nie być dla samego banku tak opłacalna, jakby się mogło wydawać. Dlatego bardzo często, kiedy jedną ratę zapłacimy większą, może to wiązać się z nieco większym kosztem. Podobnie bank może ustalić dodatkową opłatę za przedterminową spłatę kredytu, tak aby samemu na tym nie stracić. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które można zastosować, aby takich kosztów nie płacić. Współpraca z Pośrednikiem hipotecznym pozwoli na uzyskanie niezbędnej wiedzy na ten temat.

Czy więc koszty kredytu są najważniejsze dla kredytobiorcy?

Jest to istotne kryterium, którego nie sposób nie wziąć pod uwagę, wybierając określoną ofertę. W końcu to ono określa, ile ostateczne spłacimy, ponieważ jest to bardzo często kwota nieco większa od tej, jaką dostajemy do ręki czy na konto.

Niezwykle ważny jest także czas spłaty kredytu, a także wartość jednej raty. Ze względu na różnice w kosztach różnych ofert banków, raty na ten sam czas mogą być bowiem nieco inne, w jednym banku możemy więc cieszyć się ratą 1200 zł w innym z kolei kwota ta może wynosić nawet 1500 zł, pomimo tego, że jest to kredyt wzięty na ten sam okres i w takiej samej wysokości.

Przed przeliczaniem kosztów kredytu trzeba się, jednakże dowiedzieć, czy możemy go wziąć - o tym decyduje nasza zdolność kredytowa, która dla każdego banku może być inna. Nie mniej istotnym kryterium jest także ubezpieczenie nieruchomości i kredytu hipotecznego. Kiedy zdecydujesz się z niego zrezygnować, to może doprowadzić to do zwiększenia kosztów kredytu, jego oprocentowania, z tego względu, że zwiększa się ryzyko banku.

Chcesz sprzedać swoja nieruchomość? Napisz do nas!

Wszystkie prawa zastrzeżone 2024 dla Eltegro.pl
Projekt i wykonanie Desineo.pl