Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Myślisz o kredycie mieszkaniowym? Jednym z warunków na jego uzyskanie jest posiadanie tzw. zdolności kredytowej. Dlaczego jest to takie ważne? Banki chcą mieć tym samym pewność, że ich klient będzie regularnie spłacał raty wziętej pożyczki. Instytucje te zarabiają w końcu z prowizji i odsetek. Między mity można włożyć pogląd, jakoby banku nie interesowało, że ich klient nie posiada zdolności kredytowej, bo przecież może przejąć nieruchomość, w momencie, kiedy raty nie będą spłacane. W jaki jednak sposób można uzyskać zdolność kredytową? Tę kwestię wyjaśniam w przygotowanym artykule.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Podstawą jest posiadanie stabilnego dochodu

Oceniając Twoją zdolność kredytową, bierze się pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest uzyskiwanie stałego, a zarazem stabilnego dochodu. Bank szczególnie mile widzi, kiedy jesteś zatrudniony na czas nieokreślony na umowie o pracę. Z drugiej jednak strony, bank może nie mieć także problemów z udzieleniem kredytu w momencie, kiedy prowadzisz własną działalność gospodarczą bądź wykonujesz pracę na umowę zlecenie lub o dzieło. Różne rodzaje dochodów są różnie traktowane przez banki, ponieważ w przypadku np. działalności gospodarczej liczy się okres prowadzenia działalności oraz osiągnięte zyski, w przypadku umów zlecenia jest to tylko traktowane jako jednorazowy dochód i często jest brany pod uwagę ale w niewielkim stopniu. Jeżeli rozważasz zmianę pracy, ponieważ dostałaś(eś) dużo lepsze warunki to trzeba odczekać minimum 3 miesiące zanim bank uzna to za stabilny dochód.

Terminowe spłacanie rat – nie pozwól sobie na opóźnienia

Rygorystycznie trzymaj się dat spłaty rat kredytów. To czy terminowo wywiązujesz się z umowy w kwestii oddawania pieniędzy bankowi, decyduje o tym, jaką masz zdolność. Bank o wiele chętniej udzieli pożyczki klientowi, który w swojej historii nie miał żadnych opóźnień w realizacji płatności. Dlatego, jak już wspomnieliśmy - nie pozwól sobie na żadne spóźnienie!

Gospodarstwo domowe a zdolność kredytowa

Banki przywiązują dużą wagę do tego jak duże jest gospodarstwo domowe oraz jakie dochody osiąga w całości. Innymi słowy jakie koszty życia ponosi nasza rodzina oraz jakie dochody posiada. W przypadku bezdzietnej pary z wysokimi dochodami bank ma niskie ryzyko i udziela większej zdolności na zaciągnięcie kredytu. Co innego, kiedy Rodzina liczy 2+3 z tego tylko jedna osoba pracuje. W takim przypadku jest jedno wyjście. Trzeba wskazać jeszcze jednego kredytobiorcę z dochodami, który powiększy zdolność w oczach banku. Takie rozwiązanie pozwala na powiększenie zdolności kredytowej.

BIK - pamiętaj o regularnej samokontroli

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, integruje i udostępnia dane związane z budowaniem historii kredytowej przez klientów banków i innych instytucji finansowych. Co ważne, możesz samemu sprawdzić, jakie informacje zbierane są w raportach, do jakich wgląd maja kredytodawcy. Dlaczego to ważne? W przypadku, kiedy regularnie kontrolujemy nasz BIK, możemy szybko zareagować w przypadku, gdyby pojawiła się informacja negatywnie wpływająca na naszą zdolność kredytową.

Wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych po tym, jak spłacisz swoje zobowiązania

Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania, możemy być spytani przez agenta czy wyrażamy zgodę na to, aby nasze dane osobowe były przetwarzane po tym, jak spłaciliśmy jedną pożyczkę. Warto takiej zgody udzielić. Dzięki temu innym instytucjom czy bankom będzie łatwiej ustalić (poprzez wygenerowanie raportu BIK), czy można klientowi zaufać w kwestii udzielenia kredytu.

Jeszcze inne działania, które warto wziąć pod uwagę

Wymienione w artykule działania to ledwie część, jakie mogą zdecydować o Twojej zdolności kredytowej. Co jeszcze można zrobić? Przede wszystkim nie zaciągać zbyt wielu kredytów (a już na pewno nie w tym samym czasie). Zachęcamy do podjęcia się wszystkich wymienionych działań oraz do konsultacji z doradcą kredytowym. Jest to istotna kwestia, z uwagi na to, że każdy posiada inną sytuację materialną i życiową, a dokładne zbadanie sytuacji klienta oraz odpowiednie zalecenia od profesjonalisty, pozwolą na szybsze uzyskanie pozytywnej decyzji banku aby zakupić swój wymarzony dom lub mieszkanie.

Chcesz sprzedać swoja nieruchomość? Napisz do nas!

Wszystkie prawa zastrzeżone 2023 dla Eltegro.pl
Projekt i wykonanie Desineo.pl