Czym się różni doradca kredytowy od pośrednika kredytowego?

Ostatnimi laty sporym zainteresowaniem konsumentów cieszą się różnego rodzaju usługi finansowe. Zaliczają się do nich przede wszystkim doradztwo oraz pośrednictwo kredytowe. Mimo, iż pełnią bardzo podobną rolę, to jednak zakres pracy osób wykonujących te działalności jest nieco inny.

Czym się różni doradca kredytowy od pośrednika kredytowego?

Doradca kredytowy – czym się zajmuje?

Głównym zadaniem doradcy kredytowego jest sprzedaż produktów finansowych, które ma aktualnie w ofercie swojej firmy. Osoby z większym doświadczeniem mogą posłużyć się danymi z poprzednich lat, a także opiniami klientów, którzy w bliższej lub dalszej perspektywie czasu spłacali pożyczkę w konkretnej placówce. Zadaniem doradcy kredytowego jest przedstawienie konsumentowi najlepszych ofert pożyczek z pośród instytucji, z którymi współpracuje jego firma oraz pomoc w wybraniu najodpowiedniejszej dla indywidualnych potrzeb. Charakter pracy doradcy pozwala mu na wykonywanie swoich zadań na własną rękę, jednak zdarza się, że taka osoba jest zatrudniana w konkretnym banku lub w firmie zajmującej się doradztwem. Jest to wówczas nikt inny, jak przedstawiciel bankowy.

Aby konsument był jak najbardziej usatysfakcjonowany współpracą z doradcą kredytowym konieczna jest doskonała komunikacja między nimi. Urzędnik powinien poznać konkretne potrzeby klienta dotyczące między innymi wysokości pożyczki, rodzaju kredytu czy też aktualnych zarobków. Wszystko to pozwoli na wybranie najodpowiedniejszej pożyczki dla możliwości i zdolności finansowych konsumenta. Zdarza się, że oprócz znalezienia najodpowiedniejszego kredytu dla potrzeb klienta, doradca przekazuje także informacje dotyczące dokumentów, jakie trzeba złożyć, by wnioskować o pozyskanie pożyczki.

Czy warto skorzystać z usług doradcy?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna i zależy w głównej mierze od indywidualnej sytuacji konsumenta. W sytuacji, gdy jesteśmy zdecydowani na wzięcie kredytu w placówce konkretnego banku, pomoc zewnętrzna nie będzie konieczna, gdyż sam pracownik instytucji zadba o to, byśmy skorzystali z najodpowiedniejszej oferty dla swoich potrzeb. Jeśli natomiast nie jesteśmy zdecydowani, w którym banku wziąć pożyczkę, a dodatkowo nasza wiedza na temat finansów i kredytów nie jest zbyt obszerna, to warto rozważyć pomoc oficjalnego Pośrednika Kredytu Hipotecznego, o którym piszemy poniżej.

Pośrednik kredytowy – czym się zajmuje?

Pośrednik kredytowy to swego rodzaju łącznik na linii klient – bank. Ważną informacją jest fakt, że oficjalny pośrednik kredytu hipotecznego musi być wpisany na listę Komisji Nadzoru Finansowego. Zajmuje się on przede wszystkim sprawdzeniem zdolności kredytowej klienta, pomocom w wybraniu najodpowiedniejszej oferty kredytowej dla potrzeb konkretnego konsumenta, a następnie zbieraniem wszystkich potrzebnych dokumentów i pilnowaniem interesu klienta w taki sposób, aby pozyskał możliwie najbardziej korzystne finansowanie. Osoba ta powinna odznaczać się doświadczeniem w branży finansowej, znajomością mechanizmów zachodzących w instytucjach bankowych, znajomością prawa czy też przeglądem wszystkich ofert kredytowych świadczonych przez poszczególne banki. Pozwoli to na zrealizowanie usługi pośrednictwa w sposób szybki oraz profesjonalny.

Poza pomocą w wyborze najodpowiedniejszego kredytu dla potrzeb klienta pośrednik zajmuje się również dalszymi działaniami niezbędnymi do otrzymania finansowania zewnętrznego - przygotowuje dokumenty, umawia spotkania z przedstawicielem banku, a nierzadko także negocjuje w celu uzyskania lepszych warunków umowy.

Kiedy skorzystać z usługi pośrednika?

Pośrednik przyda się przede wszystkim w sytuacjach, gdy z powodu braku profesjonalnej wiedzy bankowej oraz niewystarczającej ilości czasu konsument nie jest w stanie dokładnie przeanalizować wszystkich ofert i wyodrębnić różnic, które często są widoczne dopiero po wnikliwej analizie całej oferty kredytów świadczonych przez poszczególne banki. Poza tym tego typu osoba będzie bardzo pomocna w momencie, gdy klient nie jest w stanie w pełni zaangażować się w cały proces pozyskania kredytu. Zadaniem pośrednika jest wówczas dopilnowanie wszystkich procedur bankowych, aby klient miał poczucie spokoju oraz pewność, że dostanie możliwie najlepszy produkt zgodny ze swoimi potrzebami.

Korzystanie z usług pośrednika kredytowego może być bardzo ważnym krokiem w stronę świadomego zadbania o finanse osobiste. Głównymi aspektami, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze najodpowiedniejszej osoby jest doświadczenie, wiedza, umiejętności, a także zdobyte referencje.

Chcesz sprzedać swoja nieruchomość? Napisz do nas!

Wszystkie prawa zastrzeżone 2023 dla Eltegro.pl
Projekt i wykonanie Desineo.pl