Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości?

Zarówno rynek wtórny, jak i pierwotny rządzą się swoimi prawami. Dotyczy to głównie mieszkań, gdzie często podany stan techniczny i prawny mija się z rzeczywistością. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości? Dlaczego pomoc inżyniera może być niezbędna?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości?

Nie zapomnij o podstawach

Spadający popyt na mieszkania może powodować, że ceny za nieruchomości mocno się obniżą. Jeśli do tego dojdzie, warto wcześniej uzbroić się w wiedzę, która może uchronić Cię w przyszłości przed zakupem kota w worku. Co należy prześwietlić, wybierając dom?

      • Stan techniczny - czyli czy metraż zgadza się z tym podanym przez sprzedającego, czy ocieplenie daje radę oraz jaki jest plan zagospodarowania okolicy. Wskazane jest też sprawdzenie zewnętrznej części: windy, klatkę schodową oraz instalacje, ponieważ bloki starszego typu są znacznie bardziej narażone na usterki,
      • Stan prawny - najlepiej za pomocą księgi wieczystej. Wystarczy znać jej numer i mieć dostęp do Internetu. Jeśli jednak nie uda Ci się pozyskać takiej informacji, to rozwiązaniem jest złożenie wniosku do Starostwa Powiatowego, Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Dzięki niej sprawdzisz, czy nieruchomość nadaje się do bezpiecznego kupna: czy jest wolna od kredytów, długów i najemców,
      • Instalacje - sprawdź, jak wygląda stan instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej.

Nie każdy jednak ma wiedzę budowlaną lub sprzęt. W takiej sytuacji możesz poprosić o pomoc inżyniera.

Zerknij w raport przeglądu technicznego

Ten dokument pozwoli Ci nie tylko zapoznać się z rzeczywistym stanem nieruchomości. Inżynier badając mieszkanie, nierzadko korzysta z urządzeń termowizyjnych, dzięki którym grzyby czy zacieki zostaną wykryte, więc wszelkie bolączki, które wyjdą na wierzch, mogą być solidnymi argumentami przy próbie zejścia z ceny za zakup.

Czy warto sporządzić umowę przedwstępną?

Tak, ponieważ dokument zablokuje zakup nieruchomości innym zainteresowanym i jednocześnie umówi obie strony, do zawarcia właściwej umowy sprzedaży w podanym terminie.

Chcesz sprzedać swoja nieruchomość? Napisz do nas!

Wszystkie prawa zastrzeżone 2024 dla Eltegro.pl
Projekt i wykonanie Desineo.pl