Kto płaci pośrednikowi kredytowemu?

W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem klientów cieszą się usługi świadczone przez pośredników kredytowych. Ich zadaniem jest przede wszystkim zbadanie potrzeb osoby ubiegającej się o kredyt, a także jej możliwości finansowych. Ponadto informacje, takie jak rodzaj kredytu oraz jego cel pomogą dopasować najkorzystniejszą ofertę dla potrzeb każdego z klientów.

Kto płaci pośrednikowi kredytowemu?

Kto płaci pośrednikowi kredytowemu?

Praca pośrednika kredytowego to cały czas przeróżne mity, które warto już w zarodku obalić. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przekonanie, iż to klient ponosi koszty związane z usługami doradczymi. Jest to nieprawda, gdyż całość kosztów bierze na siebie bank współpracujący z konkretnym pośrednikiem kredytowym. To, na co warto zwrócić uwagę to także fakt, że nie ma różnicy w ofercie kredytowej zaproponowanej przez bank lub pośrednika. W obu przypadkach placówka zaproponuje dokładnie te same warunki wzięcia i spłaty kredytu.

Kluczowe aspekty przy współpracy z pośrednikiem

Wielu klientów zastanawia się, w jaki sposób dany pośrednik będzie prezentował swoje produkty w stosunku do innych banków. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, czy nie będzie prezentował tej oferty, z której ma najwyższą prowizję? Taka sytuacja nie jest możliwa, gdyż oficjalny pośrednik kredytu hipotecznego zgłoszony do Komisji Nadzoru Finansowego nie może prezentować dowolnych produktów. Osoba świadcząca usługi doradcze ma ustawowy obowiązek, pod groźbą odpowiedzialności cywilnej, przedstawić trzy najkorzystniejsze oferty spośród banków z którymi współpracuje. Coś, co w tym miejscu jest niezwykle istotne, to stwierdzenie, że pośrednik nie jest zobligowany do przedstawienia najkorzystniejszych ofert na całym rynku, ale wyłącznie wśród banków, z którymi ma podpisaną umowę współpracy. Jeśli więc ktoś odkryje, że pośrednik kredytowy nie zaproponował najlepszej oferty, można zdecydować się na jego pozwanie i żądać odszkodowania z polisy OC, która jest obligatoryjna przy prowadzeniu tego typu działalności.

Korzystanie z usług oficjalnego pośrednika kredytu hipotecznego to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy chcą mieć pewność otrzymania najlepszych ofert dostosowanych do ich potrzeb, a także dla osób niezaznajomionych z branżą finansową. Warto na samym końcu zadać sobie pytanie czy pośrednik, z którym chce się nawiązać współpracę jest odpowiednią osobą do tak ważnej rzeczy, jak pozyskanie środków finansowych na zakup własnej nieruchomości, która nota bene często okazuje się sporym wydatkiem, od którego będzie zależała duża część Twojej przyszłości.

Chcesz sprzedać swoja nieruchomość? Napisz do nas!

Wszystkie prawa zastrzeżone 2024 dla Eltegro.pl
Projekt i wykonanie Desineo.pl