Kupno mieszkania z rynku wtórnego - co należy sprawdzić?

Przed zakupem swojego mieszkania z rynku wtórnego, warto przemyśleć oraz sprawdzić wszystkie najważniejsze kwestie, które mogą mieć wpływ na naszą decyzję oraz powodować ewentualne problemy w przyszłości. Są to zarówno kwestie związane z jego stanem technicznym, jak i formalnościami, które mogą sprawiać kłopoty przy zakupie nieruchomości.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego - co należy sprawdzić?


Weryfikacja zadłużenia

Jedną z najistotniejszych kwestii jest sprawdzenie, czy nieruchomość, którą planujemy zakupić nie posiada nałożonej hipoteki oraz innych zobowiązań finansowych, które byłyby później kłopotliwe do spłacenia. Czasami okazuje się dopiero po dokonaniu transakcji, że mieszkanie z rynku wtórnego jest zadłużone na skutek rosnących przez dłuższy czas rachunków za media czy za czynsz, co warto zweryfikować wcześniej. Takie informacje można częściowo uzyskać w ramach wpisów w księdze wieczystej, ale także udostępniają je spółdzielnie oraz dostawcy poszczególnych rodzajów mediów, wystawiając zaświadczenia będące urzędowym potwierdzeniem braku przeciwwskazań pod tym względem do zawarcia transakcji.

 

Sprawdzenie własności mieszkania na rynku wtórnym

Ważną sprawą z punktu widzenia formalnego jest również zweryfikowanie, czy osoba, która chce dokonać transakcji, faktycznie posiada prawa do tej nieruchomości. Inaczej możemy zostać oszukani, przekazać pieniądze niewłaściwej osobie, a faktycznie nie zyskać prawa własności do tego lokalu, co sprawi, że sądowe batalie mogą nam zając sporo czasu oraz nadszarpnąć nasze nerwy. Warto zatem poprosić o przedstawienie dokumentów notarialnych potwierdzających fakt, że dana osoba jest właścicielem mieszkania.

Brak zameldowania dodatkowych osób

Nieprzyjemną niespodzianką, która mogłaby nas spotkać, gdybyśmy nie dopilnowali pewnych formalności, co do których mógłby nas próbować oszukać nieuczciwy sprzedawca, jest obecność lokatorów w mieszkaniu z rynku wtórnego. Nie jest to wygodna informacja dla osoby sprzedającej, gdyż wpływa na obniżenie ceny nieruchomości, dlatego też niektóre osoby mogą starać się zataić ten fakt przed potencjalnymi nabywcami. Warto zatem ubiegać się o zaświadczenie, które będzie wykluczało taką sytuację. Taką informację możemy również uzyskać sami, bez pośrednictwa ze strony właściciela.

Bardzo podobna sytuacja jest związana z kwestią umowy dożywocia, która pozwala na mieszkanie do końca życia osoby, która wcześniej przeniosła prawo własności danej nieruchomości na aktualnego właściciela. Takie informacje również można uzyskać poprzez zaświadczenie na temat braku praw osób trzecich do konkretnego mieszkania, które wydaje również odpowiedni dla danej lokalizacji urząd gminy.

Inne ważne informacje z księgi wieczystej

Bardzo wiele cennych informacji na temat nieruchomości może nam dostarczyć podstawowy dokument jej dotyczący, jakim jest księga wieczysta. Zawiera ona nie tylko wspomniane już wcześniej dane dotyczące ewentualnie ciążącej na niej hipoteki, ale też wiele innych informacji, które mogą mieć decydujący wpływ na decyzji o zakupie. Obejmują one chociażby służebności, roszczeń, a także innych ograniczonych praw rzeczowych, które mogły dotyczyć konkretnej nieruchomości. Warto również wspomnieć, że Księgi Wieczyste muszą się zgadzać z tym, co jest napisane w Ewidencji Gruntów i Budynków. W przypadku rozbieżności wpisów to Ewidencja Gruntów i Budynków ma pierwszeństwo nad Księgami Wieczystymi.

 

Sprawdzenie stanu technicznego instalacji w nieruchomości

Nie tylko kwestie formalne powinny przykuwać naszą uwagę, ale również istotny jest stan techniczny mieszkania z rynku wtórnego. W tej kwestii ważne są przede wszystkim wszystkie instalacje, których ewentualna wymiana czy usterki mogą być bardzo kosztowne i znacząco podnieść cenę przygotowania lokalu do stanu użytkowania. Szczególnie istotne w tym względzie są systemy gazowe, wodno-kanalizacyjne czy elektryczne, od których nie tylko zależy sprawność funkcjonowania i wygoda, ale także bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

 

Wykończenie lokalu

Detalami, które dla niektórych osób mogą nie mieć dużego znaczenia, ale de facto mają spory wpływ na wartość nieruchomości, jest wykończenie mieszkania. Zalicza się do tego chociażby zweryfikowanie stanu ścian, w tym przykładowo zorientowanie się, czy nie ma w nich wilgoci. Poza tym, można również określić stan stolarki okiennej czy drzwiowej oraz podłóg, które mogą wymagać koniecznej wymiany, generujących dodatkowe koszty dla przyszłych właścicieli.

Sprawdzenie kosztów utrzymania

Ważne jest także zweryfikowanie, jakie są koszty utrzymania mieszkania z rynku wtórnego, aby być zorientowanym w potencjalnym wydatkach, które w przyszłości będą ważnym czynnikiem miesięcznych rachunków przeznaczonych na swoje lokum. Przede wszystkim zależy to od czynszu, jaki w danym miejscu obowiązuje, ale też chociażby rachunków za ogrzewanie czy wykorzystania energii elektrycznej, ale też innych opłat, które mogą dodatkowo obowiązywać na terenie danej wspólnoty.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Czynnikiem, który nie jest bezpośrednio związany z konkretnym mieszkaniem z rynku wtórnego, ale bardziej z lokalizacją, w której zamierzamy zamieszkać, jest zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiemy się, co w najbliższej, ale także tej dalszej przyszłości powstanie w tym miejscu, co może być dla nas pozytywną informacją, a niekiedy czynnikiem decydującym o rezygnacji z tej lokalizacji.

Chcesz sprzedać swoja nieruchomość? Napisz do nas!

Wszystkie prawa zastrzeżone 2023 dla Eltegro.pl
Projekt i wykonanie Desineo.pl