Co oznaczają rosnące stopy procentowe dla rynku nieruchomości?

Po stanie epidemii spowodowanym Koronawirusem SARS-CoV-2 wprowadzonym w Polsce i naświecie w 2020 roku ze względu na rosnącą liczbę zarażeń SARS-CoV-2, Rada Polityki Pieniężnej, aby uniknąć spowolnienia gospodarczego, rekordowo obniżyła stopy procentowe. Efektem takiej sytuacji był wzmożony popyt na zaciąganie kredytów. Przez wzmożony popyt na kredyty zwiększyła się konsumcja i obecnie mamy do czynienia z najwyższą od 24 lat inflacją w naszym kraju. Sytuacji nie sprzyja oczywiście wojna w Ukrainie, która dodatkowo wstrząsnęła sytuacją ekonomiczną nie tylko w Polsce czy Europie, ale i na całym świecie. Żeby zapewnić polskiej walucie stabilność i zahamować wzrost cen, Rada Polityki Pieniężnej od 6 października 2021 sukcesywnie podnosi stopy procentowe o kolejne punkty. Co to oznacza dla rynku nieruchomości?

Co oznaczają rosnące stopy procentowe dla rynku nieruchomości?

Rosnące stopy procentowe a sytuacja na polskim rynku nieruchomości


Bez wątpienia, po kilku latach boomu, rynek wkracza aktualnie w fazę stagnacji. Wpływają na to zarówno kolejne podwyżki stóp procentowych, jak również rosnące już od kilku lat ceny domów i mieszkań, a także spadek ich dostępności. W związku z tym obserwować możemy przede wszystkim dwa przeciwstawne sobie, jednak zupełnie naturalne w obecnej sytuacji trendy. Z jednej strony ciągle rosnące stopy procentowe, a co za tym idzie rosnące raty kredytów, będą zmuszać ludzi do sprzedaży nieruchomości, którzy nie zakładali takiego obrotu spraw podpisując umowę z bankiem co doprowadzi do większej podaży a następnie do spadku cen. Z drugiej strony ludzie dysponujący odpowiednim kapitałem będą woleli inwestować w zakup domów, mieszkań czy gruntów, by zgromadzone przez nich pieniądze nie straciły na wartości do momentu ustabilizowania się inflacji, co prowadzi z kolei do stabilizacji cen na rynku nieruchomości.

Coraz istotniejsza rola ekspertów do spraw nieruchomości


Jeśli z różnych względów chcemy kupić dziś na własność dom lub mieszkanie, biorąc pod uwagę obecną (jakże niepewną!) sytuację na rynku, przed zakupem naprawdę warto zasięgnąć rady u specjalisty. Ekspert do spraw nieruchomości nie tylko jest dobrze obeznany w aktualnej sytuacji, lecz także zna bądź sam opracowuje prognozy rynkowe dotyczących cen domów i mieszkań. Będzie on w stanie pomóc nam zdecydować, czy rzeczywiście jest to dla nas idealny moment na zakup nowego M.

Chcesz sprzedać swoja nieruchomość? Napisz do nas!

Wszystkie prawa zastrzeżone 2023 dla Eltegro.pl
Projekt i wykonanie Desineo.pl